top of page

Cold Brew Neden Asidik ve Ekşi Olur? Düzeltmenin Yolları

Güncelleme tarihi: 22 Eyl 2022


Her yaz kahve dükkanlarımızda her gün birkaç parti soğuk demlenmiş kahve hazırlamamız gerekiyor. Cold brew kahve, son dönemin en popüler kahvelerinden bir tanesidir. Herkes arada bir kendi cold brew'unu demlemeye çalışmıştır. Mesele şu ki: bazen tam olarak istediğimiz gibi olmayan bir lezzetle bitiyor olabiliyor.

Peki soğuk demlemenizin tadı neden bu kadar ekşi? Ekşi ise, yeterli ekstraksiyon almıyorsunuz anlamına gelebilir. Daha kaba bir öğütme bunu daha da kötüleştirecektir. Daha ince öğütün veya daha uzun süre demlenmesine izin verin. Bu değişiklikler yardımcı olmazsa, sıcak bir soğuk demleme deneyebilirsiniz. 1-2 dakika yaklaşık %25 sıcak su kullanın ve ardından normal gibi soğuk ve buz ile doldurun. Bu, çekirdeğin (genellikle soğuk demleme sırasında kaybolur) tatlılığını ve kendine özgü lezzetini ortaya çıkarmaya yardımcı olur.


Soğuk Demlemenizin Asitli Olmasının Nedeni Ve Asitliği Nasıl Önlenir?

Bir fincan kahvenin lezzet profili iki ana kategoriden gelir: asitlik ve acılık. İşlem zincirindeki herhangi bir parametre değişikliği, kahvenizin son lezzetini değiştirir.

Ekşilik ve acılık, özütleme spektrumunun zıt uçlarıdır - ekşilik, yetersiz özütlemeden gelir ve acılık, aşırı özütlemeden gelir. Sizin durumunuzda, belki de soğuk demlemenizin düzgün şekilde özütlenmesi için suda biraz daha demlenmesi gerekir.

Oda Sıcaklığında Demlemeye Çalışın

Buzdolabı yerine tezgahta deneyin. Bu size daha fazla ekstraksiyon sağlayacaktır. Daha iyiyse, sorununuz ekşiliğe yol açan yetersiz ekstraksiyondur. Daha da kötüyse, buzdolabına geri dönün ama 12 ila 18 saat deneyin.

Kahve Çekirdeğinizi Daha İnce Öğütmeye Çalışın

Yukarıdaki yöntemi denediyseniz ve hala sonuç alamadıysanız, eksik ekstraksiyon devam ediyorsa, deneyebileceğiniz bir sonraki şey fasulyeleri daha ince öğütmektir.

İnce öğütme, hızlı bir ekstraksiyon anlamına gelir. Ama aşırıya kaçmayın yoksa kahveniz acı olur.

Belki Sadece Senin Fasulyendir

Kahve çekirdeklerinizi sıcak demlemede deneyin , bazen bu sadece çekirdeğinizin tadıdır. Genellikle, kavurma ne kadar koyu olursa asit seviyesi o kadar düşük olur ve hafif kavrulmuş kahvelerde 'algılanan' asit oranı yüksektir .

Böylece, soğuk demlemeye uygun olup olmadığını doğrulamak için sıcak demlemede aldığınız kahveyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, soğuk demleme yapmaya çalıştığınızda orta ila koyu arası kavurma sizin dostunuz olacaktır.

Çözüm

Soğuk demleme tadımının asidik olmasının nedenleri, sıcak demlemeden farklı değildir. Ekşilik genellikle eksik ekstraksiyondan gelir.

Bu nedenle aşağıdaki 4 ana faktörü izlemelisiniz:

  1. öğütme boyutu

  2. demleme zamanı

  3. Sıcaklık

  4. Kahve çekirdeği
Comments


bottom of page