top of page

Brezilya'dan Gelen Kahve Çekirdeği Acıyken Etiyopya'dan Gelen Kahve Çekirdeği Neden Ekşidir?


Bu bir gerçektir. Farklı ülkelerden getirilen aynı Arabica , bambaşka bir tada sahiptir. Zihniniz ile bunun sadece kahve olduğunu anlarsınız, ancak bir fincanda içecek meyve ve çilek gibi kokar, diğerinde ise kakao ve bitter notaları verir. Bu neden oluyor ve en sevdiğiniz çeşitliliğe nasıl karar vereceksiniz?

Farklı ülkelerden gelen aynı Arabica tamamen farklı bir tada sahiptir.

Çeşit, terör, toplama ve işleme yöntemleri

Doğada 90'dan fazla kahve ağacı türü bilinmektedir, ancak milyonlarca kişinin sevdiği içeceği elde etmek için yalnızca Arabica, Robusta ve bazı ülkelerde (örneğin Malezya) Liberica kullanılır. Yine de kural olarak “kahve” dediğimizde Arabica’yı kastediyoruz. Ancak türlerin içinde zaten tam bir anarşi hüküm sürüyor, çünkü hemen hemen her üretici ülkenin kendi kahve çeşitleri var.

Çeşitliliğe ek olarak, tat farkı , bölgenin, toprağın ve iklimin doğal özelliklerinin bir kombinasyonu olan terörden etkilenir. Her bir ülkedeki ağaçların farklı koşullarda yetişmesine rağmen, uzmanlar sıcak iklimi olan Asya bölgesinde kahvede odunsu notaların hakim olduğuna, Afrika'da meyveli notalar ve asitlik ve Güney Amerika'da - Çikolata ve Fındık.

Doğada 90'dan fazla kahve ağacı türü bilinmektedir.

Lezzet yaratmanın bir sonraki kriteri ise toplama yöntemidir. Örneğin, kahve ekimi ve satışında dünya lideri olan Brezilya'da (ülke tüm dünya pazarının üçte birini sağlıyor), sıyırma (olgunluk derecesine bakılmaksızın tüm meyvelerin bir daldaki elle toplanması) uyguluyorlar, kısmen mekanize manuel toplama ve kahve hasat makineleri ile toplama. Ve "kitlesel pazar" düzeyindeki kahvenin acı ve sert olduğu ortaya çıkıyor. Buna karşılık, ünlü Jamaika Dağ Mavisi'nin tahıllarının , dalından yalnızca en olgun meyveleri seçerek hasat edildiği Jamaika'yı ele alalım.

İşleme yöntemi , kahvenin doğal özelliklerini de vurgulayabilir (veya yanlış seçilirse bunları bozabilir). Afrika için geleneksel olan kuru işleme, tahıllar meyvenin özü ile birlikte güneşte kurutulduğunda, tatlılık ve meyve ekşiliği ekler. "Islak" yüksek asitlik ve dengeli lezzet anlamına gelirken "yarı yıkanmış" veya "bal" her iki yöntemin avantajlarını başarıyla birleştirir ve kremsi bir vücut ve bal tatlılığı verir.

Hangi kahveyi seçmeli?

Brezilya - fındık, baharat ve kakao notaları ile güçlü, zengin tat. Acılık telaffuz etti. Genel olarak Brezilya, kahvaltıda "kahve gibi kahveyi" tercih edenler içindir: yemeğinizi yiyin ve neşelenin.

Etiyopya referans kahvedir, her şeyi başlatan kahvedir. Hafif asitli, tatlı, meyveli, dut. Her şeyi deneyen ve "köklere geri dönmeye" karar verenler için bir içki.

Farklı ülkelerden kahveleri karıştırarak deney yapmaktan korkmayın.


Vietnam - Güçlü ruhlar için Robusta. Vietnam'da neredeyse hiç Arabica yetiştirilmez, burada bölge lezzet bakımından çok zengin değil, inanılmaz derecede kafeinli Arabica'dır. Sabahları sadece bir fincan kahveden sonra gözlerini açanlar için idealdir (ne süt ne de şekerle bozulmaz).

Kosta Rika - tam gövdeli ve zengin lezzet, kiraz asiditesi ve azaltılmış kafein içeriği. Gün içinde toplantılar için kahve, akşam buluşmaları ve iyi bir ruh hali, ancak hemen aklınıza gelmemesi için.

Kolombiya - kadifemsi saran tat ve parlak limon ekşiliği bilenler için. Etiyopya'dan gelen ürünler gibi, bu kahve de incelikleri ayırt etmeyi öğrenmiş aşıklar içindir.

Kenya - turunçgiller, elmalar ve kırmızı meyveler. Belirgin asitlik ve tazelik sevenler için kahve. Ağızda kalan tatta vanilya, puro ve sıcacık hamur işleri bulmak daha da şaşırtıcı. Genel olarak, kahve ufkunuzu genişletmek için harika bir seçenek.

Endonezya deneyler için bir yer (ve Kopi Luwak'tan bahsetmiyoruz!). Temelde ülkede güçlü Robusta yetiştiriliyor, ancak Arabica da var. Sumatra'dan gelen kahve acı odunsu notalar ve çikolata tadında, Java'dan gelen Arabica hafif bir çiçek aromasına sahiptir ve Bali'den gelen kahve çekirdekleri meyve, limon ve portakal tonlarına sahiptir.


Farklı ülkelerden kahve karıştırabilir misiniz?

Mümkün ve gerekli. En klasik örnek, lezzetten Arabica'nın sorumlu olduğu %85 Arabica ve %15 Robusta'dan ve sağlamlık ve stabil krema için espressodan oluşan bir espresso harmanıdır.

Tüm karışımlar 2 kategoriye ayrılır: farklı bölgelerden Arabica karışımları ve Arabica ve Robusta karışımları (bazen lezzet için Liberica ilavesiyle). Ancak üretici firmaların kesin tarifleri genellikle gizli tutulur. Bununla birlikte, herkes mutfakta bir deney yapabilir ve beğenisine göre bir karışım oluşturabilir

Comments


bottom of page