top of page

Biyodinamik: Kahve Çiftçiliğinde Tasavvufu Keşfetmek


#Kahve ve tasavvufun örtüşmesi, biyodinamik tarımın var olduğu yerdir.

Biyodinamik tarıma inanmak için ya inancı genişletmek ya da inançsızlığı askıya almak gerekir. Terim, şarap uzmanlarına tanıdık gelebilir, ancak çiftçilik yaklaşımı kahve dünyasında hala büyük ölçüde bilinmemektedir.

Aynı zamanda “ organik artı ” veya “ alternatif #çiftlik yönetimi ” olarak da tanımlanmıştır . Genişleyen inancın veya inancın askıya alınmasının devreye girdiği yer burasıdır. Ancak bir inek boynuzunu silika ile doldurma, kışın gömme ve ilaçlama için ilkbaharda kazma ayrıntılarına girmeden önce, bir adım geri gidelim. Biyodinamiğin tartışmalı kökenleri.


Biyodinamik hareket, 1924'te çok disiplinli ilgi alanlarına sahip bir Avusturyalı olan Rudolf Steiner tarafından başlatıldı. Steiner, çiftçiliğe daha mistik bir yaklaşıma inanan bir mimar, filozof, öğretim görevlisi ve tarımcıydı. Sistem, çiftçiliğin sanayileştiği ve topraktaki besin maddelerinin çok hızlı tükendiği bir zamandan doğmuştu. Biyodinamik, organik hareketin başlangıcı olarak da kaydedilmiştir. Bir kenara, Steiner'in diğer alanlardaki felsefeleri eleştirildi. Bu öğretiler özellikle biyodinamik ile örtüşmese bile. Biyodinamik, antropozinin bir parçasıdır ve manevi/natüralist anlamda bazı benzerliklere sahiptir, ancak Steiner tarafından onaylanan (genellikle “hazırlık” olarak adlandırılır) ve biyodinamik uygulayıcıları tarafından takip edilen mahsul ekimi hazırlıkları kimseye zararlı değildir.

Steiner'ın geçmişini her türlü mercekle incelemek, karmaşık bir çelişkiler ve iddialar ağı ve güçlü bir şekilde savunulan fikirlerle doludur .

Biyodinamik bir çiftlikte, ona besin maddelerinden arındırılacak bir arazi parçası olarak yaklaşmak yerine, "her çiftlik veya bahçe, kendi başına canlı bir organizma olarak entegre bir bütün olarak görülüyor" diyor Biodinamik Federasyonu Demeter International'dir. Demeter, biyodinamik tarım uygulamalarını denetleyen uluslararası sertifikasyon kuruluşudur. Açıklama şöyle devam ediyor: “Bir insan gibi, bir çiftlik de birçok farklı organ ve sistemden oluşur. Bunlar dinamik bir şekilde yönetilip bir araya getirildiğinde, bütünün sağlığını ve esenliğini desteklemek için birbirleriyle olumlu etkileşime girerler.”

Bunu daha kısa bir şekilde özetlemek gerekirse, amacınızın kapalı, kendi kendini idame ettiren bir sistem yaratmak olduğu çiftçiliğe bütünsel-ruhsal bir yaklaşımdır. İneklerden topladığınız gübre, ekinlere uygulanan müstahzarlara konur ve daha sonra bu ekinlerin bir kısmı aynı inekleri beslemek için kullanılır. Hazırlıklar ve sertifikasyon süreci, biyodinamiği permakültür ve organik sertifikasyon gibi diğer tarım yöntemlerinden ayıran şeydir. Nihai ürün için organik sertifika verilirken, Demeter sertifikası çiftlik ve tüm süreç için onay gerektirir.


Demeter ABD sertifikasyon müdürü Sarah Rhynalds, "Tüm çiftlik sertifikasına sahibiz, çiftliğin şu anda nerede olduğunu görmek istiyoruz" diyor . Organik sertifika "son bir ürünün test edilmesine dayanan bir girdiyi gözden geçirecek ve burada onu yapmak için o ürüne konan tüm bileşenleri ve işleme yardımcılarını gerçekten daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz." Demeter'in sertifikasyon süreci, halihazırda organik tarım yapmıyorsanız yaklaşık üç yıl, yapıyorsanız bir yıl sürer.

Rhynalds, çiftçilerin biyodinamiği ürün için daha fazla ücret almak için (fiyat artışı garanti edilmez) değil, buna inandıkları için seçtiklerini hemen belirtiyor. “Hazırlıkları kullanıyorsunuz, hazırlıkları yapıyorsunuz, bu hazırlıkları çok anlamlı, zaman yoğun bir şekilde bırakıyorsunuz” diyor. "Çiftçilerimiz buna inandıkları ve hareketi desteklemek istedikleri için sertifika alıyorlar."

Kompost ve sprey müstahzarları, biyodinamik sertifikalı olmak için bir gerekliliktir. Birisi hazırlıkları yapamıyorsa veya belirli bir malzemeyi bulamıyorsa, Demeter sertifikalı ürünler satın alınabilir.

Boynuz gübresi (Hazırlık 500 olarak bilinir) ve diğer hazırlıklar hakkında, hazırlık kılavuzunun ayrıntıları ve fotoğrafları eksiksizdir. İnek boynuzları gübre ile doldurulmalı ve daha sonra hazırlanmış bir çukura gömülmelidir. "Boynuzlar, su girmesini önlemek için, ağızları aşağı bakacak şekilde iki parmak arayla yerleştirilmelidir" diyor. Kazıldıktan sonra ritmik ve zamanlı karıştırmaya ihtiyaç vardır. Kılavuz, müstahzarın püskürtülmesinin "toprak ve kök büyümesi üzerinde etki ettiğini, mikrobiyal yaşamı ve humus oluşumunu desteklediğini" açıklıyor.

Civanperçemi, papatya, ısırgan, meşe kabuğu, karahindiba ve kediotu, altı kompost müstahzarını oluşturmak için ayrı ayrı kullanılır. “Gübreyi nitrojene daha dayanıklı hale getirmek”, sahaya adaptasyonu teşvik etmek ve “şekillendirme kuvvetlerini tam olarak bitki hastalıklarının gelişebileceği yerlere koymak” dahil olmak üzere birçok faydası olduğu söyleniyor .

Rhynalds, biyodinamiğe inanmayan ve bunun “hoş” olduğunu düşünen insanlarla karşılaştığını söylüyor. Biyodinamik olarak hazırlanmış bir bahçeyi olmayan bir bahçeyle karşılaştırarak kendi denemelerini yaptılar ve sonuçlara şaşırdılar. “Belki anlamıyorlar, hatta inanmıyorlar ama topraklarındaki değişimi gördüler” diyor. "Ürünlerindeki ve çimlenme oranlarındaki değişimi gördüler."

Bunun gibi olumlu sonuçlar, konuştuğum ve biyodinamik sertifikalı her iki kahve üreticisi için de mevcut.


“Biyodinamiğin çok ezoterik, ruhsal varlıklarla çok bağlantılı bir parçası var. Bu enerjiyle ilgili,” diyor Brezilya'daki Fazenda Camocim'in sahibi Henrique Leivas Sloper de Araujo . "Bu yüzden şu şeyleri bir araya getirmeye çalışıyorum: teknoloji ve eski tarım tarzı. Biyodinamik, toprağı kurtarmanın bir yoludur.”

1996 yılında organik kahve ekimi başladı ve 2008 yılında çiftlik Demeter biyodinamik sertifikası aldı. Dokuz yıl sonra, çiftliği dünya çapında herhangi bir Mükemmellik Kupası yarışmasını kazanan ilk biyodinamik kahveyi üretti. Sloper, “Toprak kalitesini koruyorsanız, toprak kalitesini artırıyorsanız, o zaman her türlü ve şekilde etkileriniz olur” diyor. “Örneğin, son iki yılda Brezilya'yı gerçekten etkileyen su sorunu. Tarımsal ormancılık sistemi olduğumuz için suyla hiçbir sorunum yok, bu yüzden sulamaya ihtiyacım yok.”

Biyodinamiği ekibine tanıtmak başlangıçta zorlayıcıydı. Birkaç kişinin ayrıldığını söylüyor. Diğerleri, özellikle "ay, yıldızlar, cüceler ve cüceler ve bunun gibi şeyler hakkında" konuşmaya başladığında, ona neler olduğunu merak etti. Ancak buna bağlı kaldıktan sonra “her şeyin kalitesine etkisini gördüler. Ve sonra her şey değişti." Verim kalitesi, toprak koruma, su koruma, karbon emisyonları ve oksidasyon konularında olumlu etkiler gördüğünü açıkladı. Sonuncusu “kahve için büyük bir artı çünkü yeşil daha uzun süre kavrulmuş daha uzun süre dayanır.”

Macala'da, Honduras, altı yıldır Demeter sertifikasına sahip 18 Conejo adlı başka bir biyodinamik kahve çiftliğidir. Sahibi Flhor de María Zelaya, babasının Honduras'taki ilk organik üretici olduğunu ve biyodinamik yöntemlere geçmeden önce yirmi yıldır organik tarım yaptıklarını söylüyor. Zelaya, neden biyodinamik tarımı denemeye karar verdiğini İspanyolca'dan bir çeviri aracılığıyla "Organik tarımın en iyisinin en iyisini bilmek gibi" diyor. “Hayatın her biçimini seven bir tarım tarzıdır. Bu en iyi sürdürülebilirlik modeli çünkü bir çiftliğin tüm organizmalarını uyum içinde ve dengede tutmayı öğreniyorsunuz.”


Bölgesinde kahve üretimi küçük ölçeklidir ve hayvancılığın bakımı oldukça pahalıdır. Ustaca çözüm, birkaç çiftliği birbirine bağlamak ve her bir çiftliğin bir işlevi olması ve ardından kompost ve müstahzarların üretimini merkezileştirmek için en büyük çiftliği kullanmaktı.

Biyodinamik çiftçiliğin şaşırtıcı bir sonucunun onu bir çiftçi olarak nasıl değiştirdiğini söylüyor. “Hayatınız değişir, düşünceniz değişir, hayata bakışınız değişir, ardından çiftliğiniz de değişir” diye açıklıyor. Zelaya'ya göre toprak zenginleşir ve beslenir, üretime bir denge sunar. "Kalitenizi artırıyorsunuz, daha verimli oluyorsunuz ve sonunda son derece besleyici, sağlıklı ve en kaliteli yiyecekler sunuyorsunuz."

Kahvenin satın alma tarafında, ithalatçı Cafe Imports 2021'de kendi biyodinamik sertifikasını aldı. Şirketin sistemi organiklerin ve satın almaların ayrıntılarını zaten takip ettiğinden, biyodinamiğe kişisel ilgi duyan Long, sertifikasyonun oldukça basit olduğunu söylüyor. “Onarıcı tarıma inanıyorum” diyor. "Biyodinamik bir kahvenin gezegene, vücudunuza daha az zarar vereceğini ve katılan herkes için daha iyi olacağını tahmin ediyorum."

Biodinamik kahvenin geleceği açısından Long, daha fazla insanın onu satın alacağını ve daha fazla ithalatçının sertifika alacağını umuyor. “Tahminim o kadar büyümeyecek, ama büyümeye devam edecek” diyor. “Bence organik kurumsal hale geldiğinde organikten ayrılanlar isyancılar oldu. Ya buna karşı bir protestodur ya da ahlaki, ruhsal bir seçimdir.”

Öte yandan Rhynalds, biyodinamik standardın “organik endüstri ile her şey sulandıkça daha katı hale geleceğini” düşünüyor.

Hem Sloper hem de Zelaya, biyodinamik tarımın kahve için daha popüler hale geleceğine inanıyor. Sloper, biyodinamik sertifikalı olmalarına yardımcı olmak için bölgedeki çiftliklere zaten danışmanlık yapıyor. Ve Zelaya, arazinin ve pazarın bunu talep edeceğini tahmin ediyor. “Üreticiler, bu tarımsal modelle bağımsız olduğunuzu, dış girdilere bağımlı olmadığınızı görecekler” diyor. “Gerçek bir sürdürülebilirliğe sahipsiniz ve dünyayı güzelleştirerek insanı besliyorsunuz.”


Bu duyguların bazıları, biyodinamiğin etkisine ilişkin araştırmalarla desteklenmektedir. Araştırmacılar , biyodinamiği kapsayan yayınları gözden geçiren bir makalede , "toprak sağlığı ile ilgili olarak, 10 çalışmadan sekizi, biyodinamik yönetimin toprak organik madde seviyeleri ve biyolojik parametreler üzerinde olumlu bir sistem etkisi bildirdiğini" buldular. Bununla birlikte, bunun “esas olarak organik gübreleme tarafından yönlendirildiğini ve toprak özellikleri üzerindeki etkinin bu nedenle biyodinamik tarımla ilgili olmayabileceğini” de açıklıyorlar. Genel olarak, çiftçilik uygulamasının hem gıda hem de çevre üzerinde olumlu etkileri olduğunu bulmuşlardır.

Hem bütünsel hem de naturopatik tedavilerin yanı sıra bütünsel olmayan tedavileri de kullanan bir evde büyüyen biri olarak, biyodinamik kavramı kavramak için çok uzak değil. Toprağı beslemek, ay döngüsü üzerinde çalışmak, çevreyi zenginleştirmek için çiftçilik yapmak gibi temel ilkelerden bazıları, yerel kültürlerde yüzyıllardır var olan kavramlardır. Steiner'ın özel prosedürleri ve tarifleri, #biyodinamik adını onun üzerine yapıştırdı.

Comments


bottom of page