top of page

Bir Kahvenin Menşeini Tanımlamak İçin Hangi Özelliklerine Bakmak Gerekir?


Menşei kahve tanımı gereği veya bir kahvenin menşei olarak kabul edilmesi esasen ekstra bir kalite noktası olmalıdır. Köken olarak, o kahvenin kökenini bildiğimiz gerçeğini ya da uzman terimleriyle söylendiği gibi izlenebilirliği anlamalısınız. Bir paket kahveyi gerçekten elimize aldığımız an, o kahvenin menşei veya coğrafi bölgesi hakkında bilgi bulmanız gerekmektedir. Zorunlu veya kanunen zorunlu bir bilgi değildir, ancak kahvenizi sipariş ettiğiniz web sitelerinde veya etiketinde, o kahvenin tanımının yanında, o kahvenin nereden geldiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olması için bulunması gereken bilgilerdir. Kalitesini gösteren bir bilgi olarak da düşünülmektedir.

Mağazaya gittiğinizde veya bir web sitesine girdiğinizde ve bir paket kahve satın aldığınızda, etikette yalnızca "Arabica kahvesi" yazıyorsa kaliteli kahve çekirdeklerinden bahsediyor anlamındadır.

Bir Kahve Hakkında Ne Kadar Çok Bilgiye Sahip Olursanız, O Kadar Kaliteli Olur.

Çoğu durumda, tüccarlar menşei kahveyi tam olarak geldiği ülke olarak sunar. Peru, Kolombiya, Brezilya, Etiyopya, ki bu yanlış değildir. Temelde bir etikete konabilecek minimum miktardır. kahvenin orijinli olduğu söylenebilir. Etikete bakıp bunun bir espresso kahve olduğunu görmek yerine, o kahvenin neyden yapıldığını da öğrenebilirsiniz. Bu sadece arabica-robusta arasında bir karışım olabilir. Birçoğu bu bilgiyi söylemez veya saklar. Çünkü bazı kahveler daha kaliteli, diğerleri daha düşük kalitededir.

Kahve hakkında ne kadar çok bilgiye sahipseniz, o bilgi sizin için o kadar faydalıdır ve kalitenin bir kanıtıdır: Geldiği ülke, bulunduğu coğrafi bölge, hatta belki çiftlik veya kooperatif bilgileri ile arama motorlarından gerekli detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kommentare


bottom of page