top of page

Barista Aksesuarları


İyi bir barista her şeyden önce iyi bir espresso yapmalıdır. Yalnız bu espresso ve espressodan türeyecek kahveler için bir takım aksesuarlara ihtiyaç duyulmaktadır.

İyi bir #espresso makinesi her şeyin başlangıcı olabilir.

Her kahve çeşidi için kahvenin öğütüm kalınlığı ve inceliği farklıdır. Bu nedenle bir kahve öğütücüye ihtiyacınız bulunmaktadır.


  • Tamper: Espresso için kahveyi sıkıştırmaya yarayan araçtır.

  • Sıkıştırma matı; Kahvenizi sıkıştırmak için bir sıkıştırma matı kullanmanız gerekir . Gerçekten de, onsuz, bir yandan filtre tutucunuza, diğer yandan tezgahınıza zarar verme riskiniz vardır.

Bu nedenle sıkıştırma matı, temel barista aksesuarlarından biridir . Hiçbir şeye zarar verme korkusu olmadan yeterli basıncın elde edilmesini sağlar. İdeal çalışma konforu için genellikle silikondan yapılırlar.

Farklı şekiller vardır, bazıları tezgahınızın kenarına uyacak bir açıya sahiptir, bazıları ise sadece düzdür.

  • Kronometre; Bir diğer önemli barista aksesuarı da kronometredir . Ve evet, bir espresso kahvenin ekstraksiyonu 20 ila 30 saniye içinde yapılmalıdır. Saniyeleri kafanızda en yüksek doğrulukla saymayı bilmiyorsanız, bir kronometreye sahip olmak daha iyidir.

Ekstraksiyon süresi gerçekten de kupada kötü sonuç alınması durumunda bize hemen rehberlik etmemizi sağlayan bir göstergedir. Çok hızlı veya çok yavaş battığını bilerek, bir sonraki ekstraksiyon için doğru zamanlamaya geçmek için hangi unsurları oynayacağınızı bileceksiniz.

  • Sürahi; İdeal olan, sütün kapasitesini istenen içeceğe uyarlamak için bir tane değil, birkaç sürahiye sahip olmaktır. Aslında daha sonra az ya da çok kalın süt köpüğü yapmak için sürahi belirli bir seviyeye kadar doldurulmalıdır.

İçeceklere bağlı olarak 30 cl'lik bir sürahiye ihtiyacınız olacak, diğerleri için ise 15 cl'lik bir sürahiye ihtiyacınız olacak. Örneğin, büyük bir kapuçino için kullanılan sürahiyi piccolo latte için kullanmayacağız.

  • Bardak ve Fincanlar; Baristalar, kupalar söz konusu olduğunda çok büyük bir seçeneğe sahiptir. Farklı malzemeler ve farklı kapasiteler vardır. Her #kahveye uygun doğru fincanı ve bardağı seçmek çok önemlidir.

Comments


bottom of page