top of page

2022 Dünya Kahve Fiyatları


Güney Amerika'da Don

Yeşil #kahve fiyatlarındaki bu büyük artışı neyin tetiklediğini anlamak için Eylül 2020'ye geri dönmemiz gerekiyor. Olağandışı meteorolojik modeller Güney Amerika'da hareket ederek, Brezilya ve Brezilya gibi kahve yetiştiren birçok ülkenin ekinlerine ciddi zarar veren bir dona neden oldu. Kolombiya.

Don, kahve ağaçlarına ne yapar?

Arabica gibi kahve ağaçları en uygun 20-22 °C sıcaklıkta büyür. Geceleri sıcaklık düştüğünde biraz soğuğa dayanabilirler, ancak don onları çok kötü etkiler ve yapraklarının düşmesine neden olur. Yapraklar olmadan topladıkları enerji önemli ölçüde azalır ve kahve kirazı üretemezler. Ayrıca, ağaçların dondan tamamen kurtulması birkaç yıl alabilir. Sonuç olarak, Güney Amerika'daki birçok çiftçi, mahsullerinin veriminde büyük bir düşüş gördü.

Arz ve Talep

Brezilya, yılda ortalama 55 milyon poşet kahve ile büyük bir farkla en yüksek kahve üreticisidir. Bir sonraki en büyüğü, yaklaşık 14 milyon torba üreten Kolombiya. Bu, Brezilya'nın yıllık kahve üretiminin, Kolombiya'nın toplam ürettiği kadar dalgalanabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, kahvenin piyasa değerini belirleyen Brezilya'nın hasadıdır.

Kahve döngüsü yıllıktır ve geçen yılki fiyatlar bu kadar dramatik bir şekilde etkilenmezken, bu yıl çok farklı bir hikaye oldu. Bu yıl çok daha düşük bir üretim beklentisi ve dolayısıyla talebin arzı geçme olasılığı, kahve fiyatının pound başına yaklaşık 1,25 dolardan 2,35 dolara neredeyse iki katına çıktığı anlamına geliyor.

Bu çiftçiler için ne anlama geliyor?

İlk bakışta, artan fiyatların #çiftçiler için daha iyi ödeme anlamına geldiği görünebilir. Bunun böyle olmasını diliyoruz, ancak ne yazık ki don, satacak çok daha az kahveleri olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, en fazla aynı miktarı kazanacaklar ve çoğu durumda normal bir yıldan çok daha az kazanacaklar.

Çiftçilere, onlara daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayan bir prim ödeme taahhüdümüzde sebat etmeye devam ediyoruz. Bazı durumlarda, bu, öncekinden çok daha yüksek bir miktar ödemek anlamına gelebilir ve bu, bu zorlu dönemde onları desteklemeye yardımcı olmak için önemli bir adımdır.

Bunun nedeni iklim değişikliği mi?

2020 don olayı gibi hava olayları her zaman olmuştur. Ancak bunu aynı yıl içinde kahve ağaçlarının veriminde daha fazla azalmaya neden olan bir kuraklık izledi.

Bu kadar yakın bir yerde bu tür iki olaya sahip olmak oldukça sıra dışıdır ve bu olayların artan sıklıkta gerçekleştiğine şüphe yoktur - büyük olasılıkla iklim değişikliğinin bir sonucu olarak.
bottom of page