top of page

15 Dakika, 30 Dakika ve 1 Saatte kahve Bizi Nasıl Etkiler ve Kafein Salınımı Nedir?


"Acil olarak bir yudum kahveye ihtiyacım var!" - Hiç güç kalmadığını hissettiğimizde deriz. Ve gerçekten de, bir fincan espresso içmeye değer, çünkü 15 dakika sonra bilinç temizlenir ve uyuşukluk azalır ... ama uzun sürmez. Bir doz kafeinden sonra vücuda ne olur ve neden bazen neşe birdenbire daha büyük bir uyuşuklukla yer değiştirir?


Kahve içtiğimizde ne olur?

  1. 15-20 dakika sonra: kafein kan dolaşımına girer, yorgunluktan sorumlu adenosin reseptörlerini bloke eder, vücut iç rezervleri başlatır.

  2. 30-40 dakika sonra: norepinefrin üretilir, bir güç dalgası hissederiz, kolayca karar veririz.

  3. 1-2 saat sonra: kafein zirveleri, serotonin ve dopamin seviyeleri yükselir, kalp atış hızı artar, kan basıncı yükselir.

  4. 2-3 saat sonra: canlandırıcı etki yavaş yavaş kaybolur, tekrar yorgunluk yaşamaya başlarız.


Kafeinin etki hızı, her bir organizmanın özelliklerine bağlıdır: bireysel alkaloid toleransı, metabolik hız, vücut ağırlığı, yaş.

Ve şimdi - ayrıntılar!

Tabii ki, canlandırıcı etkiyi kafeine borçluyuz: bilimsel olarak - bir pürin alkaloidine, ama aslında - bir psikostimulana.

Ama kahve sırf güzel olsun diye içilir! Ve ayrıca - canlılık, konsantrasyon ve ton için. Bu arada, yakın zamanda kafeinin düşünmeyi harekete geçirdiğini gösteren çalışmalar yayınlandı : zor durumlarda hızlı çözümler bulmaktan sorumludur.

Adenozin vs kahve: kim kazanır?

Olağanüstü akıllı vücudumuz, “işlemci” beynimizi aşırı ısıtmamamız ve merkezi sinir sistemini kritik bir duruma aşırı yüklemememiz için gerekli olan çok faydalı bir madde - adenosin üretir. Uyanıklık sırasında (özellikle yoğun zihinsel veya tam tersine yoğun fiziksel çalışma ile meşgulsek), adenozin konsantrasyonu artar ve çok fazla olduğunda yorgun ve uykulu hissederiz.

Doğa, kendini yorgun hisseden bir kişinin bisiklet icat etmemesi, biraz kestirmesi için tasarlanmıştır. Peki biz modern insanlar ne yapıyoruz? Elbette uyarıcılara başvuruyoruz. Ve kafein bunlardan biri.


Kafein molekülleri, kan akışını beyinden ayıran kan-beyin bariyerine kolayca nüfuz eder ve yapı olarak adenosine benzer olarak, adenosin reseptörlerine bağlanırlar, ancak onları aktive etmezler, aksine onları bloke eder, böylece kışkırtır. Aktif uyanıklığın nörotransmiteri olan norepinefrinin kana salınması ve hızlı kararlar alınması.

Buna ek olarak, kafein, neşe hormonu olan dopamin metabolizmasını uyarır, bu nedenle kahve içeceklerinin ruh halini geçici olarak yükseltme (ve yol boyunca psikolojik bağımlılığa neden olma) yeteneği vardır. Özünde, kafein, örneğin stres durumunda, yedekte depolanan enerjinin serbest bırakılmasını zorlayarak sistemimizi "hackler".


Bir arıza ile değişen bu tür enerji patlamalarına kafein dalgalanmaları denir.

Kafeinin yarı ömrü 4-6 saattir ancak bozulmaya başlar başlamaz (yani yaklaşık 2 saat sonra) canlılık seviyesinde bir düşüş hissederiz, bu yüzden kahve makinesine koşarız. Ancak en sevdiğiniz içeceğin üçüncü fincanı artık ilkiyle aynı etkiyi vermeyecek, kafeine direnç gelişecek ve uyku bozuklukları, sinirsel aşırı uyarılma, anksiyete atakları ve taşikardi şeklinde bir sürü yan etki göreceğiz. CNS aşırı yüklenmesi nedeniyle. Ek olarak, bir sonraki kafein dozunu atladıktan sonra, adenosin nihayet serbest kalan tüm reseptörleri işgal edecek (ve hatırladığımız gibi, çok daha fazlası var) - ve en azından uyumamış gibi çok yorgun hissedeceğiz. bir gün.

Dünyanın dört bir yanından kahve

Peki neden şimdi kahve içmiyorsunuz?

Kahve yararlıdır ve gerçekten odaklanmaya yardımcı olur. Aşağıdaki durumlarda kahve içmek için zararlı değildir:

Ancak aşırıya kaçmayın!

Neşelenmenin alternatif yolları

İdeal çıkış yolu kafein uykusudur. Bilim adamları, bir fincan kahvenin ve sonraki yarım saatlik gündüz uykularının günün geri kalanında size enerji verdiğini söylüyor. Kafein, 15-30 dakikadan daha erken olmamak üzere hareket etmeye başlayacaktır. Bu süre zarfında, sadece kestirmek için zamanınız var, adenosin seviyesini doğal bir şekilde - doğanın amaçladığı şekilde azaltın. Ve sonra tüm hayat veren etkileriyle kafein açılacaktır. Bu arada, sürücüler arasında yapılan bir deneye göre , gündüz uykusundan sonra kahve içmek, parlak ışık ve soğuk yıkamadan çok daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Kahve canlandırıcı değilse, yeşil çay veya matcha için! Bu içecekler ayrıca çok fazla kafein içerir, ancak nazik, hassas ve çok daha uzun süre etki ederler. Örneğin matcha çayının canlandırıcı etkisi 4-6 saat sürer, vücudunuzda herhangi bir kafein salınımı olmaz.

Comentarios


bottom of page