top of page

Çevreyi Koruyarak Kahve Hazırlamak


“Sürdürülebilir kalkınma” ve “sürdürülebilirlik” hakkında, çevreyi korumanın ne kadar gerekli olduğunu giderek daha fazla anladığımız bağlamda, haklı olarak daha sık duyar olduk. Özellikle taze kavrulmuş kahve tüketicileri, kendisi yetiştirilen, hasat edilen, taşınan bu kahve türünü çok daha sürdürülebilir bir şekilde seçerek ilk etapta çevreye özen gösteriyorlar. Ancak bu tür kahvenin daha da ileri gitmemize ve hatta onu hazırlamanın sürdürülebilir yollarını denememize nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz.

Daha öncede belirtmiştik, dünyanın çeşitli yerlerinde doğayla tam bir uyum içinde kahvenin nasıl yetiştirileceğini tekrar belirteceğiz.. Ama şimdi sizinle çok sevdiğiniz lezzet arasındaki son adımı doğrudan düşünüyoruz - kahvenin hazırlanması.

Pek çok kahve tüketicisi – onlara sorumlu tüketiciler diyelim – geleneksel, yeniden kullanılabilir kahve hazırlama yöntemlerini yeniden keşfetmeye çalışıyor veya kağıt filtrelere ekolojik alternatifler arıyor. Size sonunda hayal ettiğimizden çok daha "eski" olan, zamana direnen ve şimdi onları yeniden icat etme fırsatına sahip olan bazı yöntemler sunacağız.

Aşağıdaki yöntemlerden bazılarına web sitemizde daha önce rastlamış olsanız da, şimdi onlara bu 'eko' mercekten bakıyoruz, bu nedenle en son hava durumu haline geldiyseniz veya her zaman daha çevre bilincine sahip olduysanız bizi izlemeye devam edin. .

Moka Pot

Moka Pot, kafein içeriği yüksek bir kahve elde etmeye yardımcı olan yüksek sıcaklıklarda ekstraksiyon yöntemi sayesinde yoğun bir kahve elde etmek için idealdir. Açıkçası, bu durumda, mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamak için paslanmaz çelik bir Moka Pot satın almak gerekir. Aynı zamanda, olası kazaları önlemek için aletin aşırı basınç valfine sahip olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca Moka Pot'ta kahve yapmak için özel bir tane var.

Moka Pot'unuzdan en iyi şekilde yararlanmak ve aynı zamanda onu israfa dönüştürmekten kaçınmak için bazı bakım ipuçları:

- Her kullanımdan sonra moka potu sadece suyla yıkayın veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Deterjan veya aşındırıcı sünger kullanmaktan kaçının.

- Contayı yalnızca sızıntı görürseniz değiştirin

- Filtreyi yalnızca pas veya kireç izleri gösteriyorsa değiştirin

- Huniyi yalnızca üzerinde pas izleri fark ederseniz değiştirin

Yıkanabilir kahve filtreleri

Bez filtreler, kahveyi filtrelemenin en eski yöntemleri olarak kabul edilir. Tarihteki ilk kahve filtresinin 19. yüzyıl Japonya'sına kadar uzanan kumaştan yapıldığına inanılıyor ve bugün hala kahve üreten bölgelerde popülerliğini koruyor. Çok kolay kullanılabilmesi için çeşitli şekillerde üretilirler. Ve sadece kullanımı kolay değil, aynı zamanda bakımı da kolaydır. Ek olarak, kahvenin bazı yağlarını tutabilirler, aksi takdirde nihai tadı hafifçe etkileyebilirler. Bez filtreler her türlü kahve için kullanılabilir. Bir noktada bu filtreleri atmak zorunda kalacağınızı biliyoruz, ancak yine de bu durumda tek kullanımlık filtrelere kıyasla çevresel etki minimum düzeydedir.

Metal filtreler

Metal filtreler de kağıt filtrelere çok iyi bir alternatif olabilir. İyi korunurlarsa, daha önce sunulan kanvas olanlardan bile daha dayanıklı olabilirler. Paslanmayı önlemek için Moka Pot gibi paslanmaz çelik filtreler kullanmanızı öneririz. Açıkçası, kesinlikle farklı bir kahve tadı yaşayacaksınız çünkü kağıt ve hatta bez filtrelerin aksine metal filtreler kahvedeki yağları emmez. Seçtiğiniz filtre türü aromayı, asiditeyi ve aromaların karışma şeklini etkiler. Kulağa biraz garip gelebileceğini biliyoruz, ancak kahvenin sahip olabileceği lezzetlerin çoğundan kahvenin doğal yağları sorumludur - toplamda 800'den az değil! Bu yağlar genel lezzet deneyimine büyük ölçüde katkıda bulunur. Bakım açısından, metal filtrelerin temizlenmesi ve bakımı tam olarak kolay değildir, ancak uygun şekilde ilgilenirseniz ömür boyu sürebilirler. Ve tabii ki sıfır kağıt israfı demektir.

French Press

Kahve hazırlamanın en popüler ve aynı zamanda en eski araçlarından biri olan French Press, ihtiyacınız olduğunda başarısız olmaz. Kaliteli bir French Press'e (bir cam fincan ve çok iyi bir filtreye sahip) yatırım yaparsanız, kesinlikle kahve yapmanın en sürdürülebilir yollarından biridir. Kupa, kahve parçacıklarını tutacak ve çok aromatik bir kahve hazırlamanıza yardımcı olacak bir filtre ile donatılmıştır. Burada zevkinize göre bir tat almanıza yardımcı olacak bazı adımlar da bulabilirsiniz.

French Press'inizden en iyi şekilde yararlanmak ve aynı zamanda onu israfa dönüştürmekten kaçınmak için bazı bakım ipuçları:

- Tortu birikmesini önlemek için her kullanımdan sonra French Press'i temizleyin.

- Her parçayı ayrı yıkayın. Elek demonte edilebiliyorsa, bunu yapmanızı tavsiye ederiz. Bulaşık deterjanı veya biraz kabartma tozu kullanabilirsiniz. İyice durulayın.

- Yeniden monte etmeden önce her parçayı iyice kurulayın.

Kommentare


bottom of page